Kolejne duże miasta na południu Polski czekają na nadejście fali kulminacyjnej. Nadal zagrożone są m.in. miasta wojewódzkie, Wrocław i Opole. Oprócz prac mających na celu wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej zachodzą też zmiany organizacyjne. Poczta Polska podjęła decyzje, by w tym miesiącu wcześniej zacząć dostarczać emerytury.
Wczoraj pojawiły się doniesienia o jeleniogórskim przedsiębiorcy, który miał dokonać częściowego przerwania wału, tak aby skierować wodę na miasto i najdalej od swojego centrum wypoczynkowego. Doniesienia te były następnie dementowane, jednak dziś prokuratura w Jeleniej Górze potwierdza, że do umyślnego przerwania mogło dojść i wszczyna postępowanie.
Sytuacja we Wrocławiu od kilku dni jest bardzo napięta. Mieszkańcy czekają z niepokojem na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej. Nerwowe przygotowania widać także w sklepach. Od poniedziałku ludzie wychodzą z dyskontów z wózkami pełnymi butelkowanej wody. Nasz reporter był na miejscu. Oto, co Maciej Jurczak zastał w Biedronce.
Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska obiecała pieniądze na pożyczki dla powodzian i dolała oliwy do ognia. Po deklaracji polityczki internauci i przedstawiciele przeciwnej strony sceny politycznej rzucili się do ataku. Nerwy puściły nawet Piotrowi Zgorzelskiemu z PSL. Skąd ta fala krytyki i o co tak naprawdę pokłócili się politycy?
Ważny apel Głównego Inspektora Sanitarnego do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Chodzi o spożywanie pokarmów, które miały kontakt z wodą powodziową. Szef GIS przypomina, że nie wolno tego robić, nawet jeżeli mamy żywność w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Paweł Grzesiowski wyjaśnił, czym grozi takie działanie. Mówi też, co należy zrobić ze skażoną żywnością.
Klęska żywiołowa zmusza władze niektórych miejscowości oraz ich mieszkańców do dramatycznych decyzji i wyborów. W poniedziałek zapadła decyzja o ewakuacji kilku polskich miejscowości, którym grozi niemal całkowite zalanie. Lokalne władze przyznają jednak, że nie wszyscy mieszkańcy godzą się na opuszczenie swoich domów. Inni organizują się, by wspólnie stawić czoła nadciągającej wodzie. Tymczasem we Wrocławiu premier Donald Tusk wziął udział w spotkaniu sztabu kryzysowego, a prezydent miasta wydał ważny apel do mieszkańców.
W Polsce trwa największa od wielu lat powódź, ludzie tracą dobytek całego życia, a cały kraj jednoczy się, aby pomóc poszkodowanym. Nawet w tym trudnym czasie oszuści bez żadnych skrupułów próbują wykorzystać cudzą tragedię do własnych celów. Ktoś podszywa się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa próbując wyłudzić dane i pieniądze. Jak rozpoznać fałszywe komunikaty?
Osoby poszkodowane przez powodzie mogą liczyć na znaczną pomoc finansową od państwa. Od natychmiastowych zasiłków po wsparcie na odbudowę budynków mieszkalnych – poszkodowani mogą otrzymać nawet 200 000 zł. Jak wygląda proces ubiegania się o te środki i jakie warunki należy spełnić?
”Policja i prokuratura będzie działała bezwzględnie, szybko i z użyciem wszystkich dostępnych narzędzi wobec szabrowników” – zapowiedział premier Donald Tusk. To konieczność wobec skandalicznego zjawiska, które obserwuje się na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Domy i obiekty, z których ewakuowali się ludzie, dla niektórych stały się okazją, przed którą nie mogli się powstrzymać. Z opuszczonych sklepów i stacji paliw wykradany jest alkohol, a z budynków mieszkalnych to, co na pierwszy rzut szabrowniczego oka może wydawać się cenne. Nagrania szokują.
To ważna wiadomość w dniach, kiedy Polska zmaga się z klęską żywiołową i jednocześnie cały czas stoi w obliczu innych zagrożeń, choćby tych zza wschodniej granicy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zmienią się przepisy dotyczące ewakuacji ludności i schronów, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie miało nową, ważną rolę.
Powódź w południowo-zachodniej Polsce to moment kiedy Polacy jednoczą się ponad podziałami. Z myślą o poszkodowanych działają też politycy bez względu na partyjne barwy. Niedawno minister finansów Andrzej Domański zapowiedział zerowy podatek vat na darowizny. Teraz działania podjął prezydent Andrzej Duda, który na walkę z żywiołem postanowił przeznaczyć m.in. pieniądze z funduszu nagród dla pracowników. W tym celu działa ramię w ramię z ministrem finansów z przeciwnego obozu politycznego.
Jest ruch ministerstwa finansów w sprawie darowizn dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Szef resortu Andrzej Domański podjął decyzję o objęciu zerową stawką vat towarów i usług przekazanych w celu pomocy potrzebującym dotkniętym kataklizmem. Kiedy zostaną wprowadzone nowe przepisy?
W Polsce trwa jedna z największych klęsk żywiołowych ostatnich lat. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik, jak postępować w wypadku powodzi. Z tymi instrukcjami powinien zapoznać się każdy mieszkaniec zagrożonych zalaniem terenów.
Wybierasz się na zakupy do Lidla? Część klientów może się zdziwić, kiedy odkryją, że ich ulubiony sklep jest od dzisiaj zamknięty. Sieć wyjaśnia, które placówki zostały zamknięte z powodu powodzi. Lidl wydał również ważny komunikat do Polaków. Chodzi o pomoc powodzianom.
Co mogą zrobić mieszkańcy zalanych terenów, którzy zamiast iść do pracy, musieli podjąć dramatyczną decyzję o ewakuacji? Prawo przewidziało dwa rozwiązania dla takich osób. Jednym z nich jest obowiązujący od ponad roku urlop z powodu siły wyższej. Drugie rozwiązanie zawiera ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Na podstawie tych przepisów możemy otrzymać nawet 10 dni wolnego. Komu przysługują?
Właściciele firm, których sytuacja pogorszyła się że względu na powódź w południowej i południowo-zachodniej Polsce, mogą liczyć na wsparcie że strony państwa. Przedstawiciele ZUS podali, jakie formy pomocy mogą otrzymać przedsiębiorcy z terenów dotkniętych kataklizmem, oraz gdzie zgłosić się po wsparcie.
Druga połowa września rozpoczęła się dla Polaków prawdziwą katastrofą. Wiele osób już od zeszłego tygodnia walczy z żywiołem. W trudnej sytuacji znaleźli się również uczniowie — jak zapowiedziała ministra edukacji, Barbara Nowacka, zamknięcie kolejnych szkół nie pozostanie bez odpowiedzi rządu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało przeznaczenie pierwszej puli środków dla obszarów dotkniętych powodzią. W grę wchodzą miliony złotych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W pierwszej kolejności środki trafią przede wszystkim do strażaków, ale nie tylko do nich.
W obliczu klęski żywiołowej, która dotyka południowe i południowo-zachodnie regiony Polski, w głowach wielu osób rodzi się pytanie o to, kiedy w końcu przestanie padać a stan wód w rzekach i zbiornikach opadnie. Meteorolodzy odpowiadają, że odpowiedzialny za powodzie niż genueński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Na szczęście jednak chociaż to jeszcze nie koniec, to widać go już na horyzoncie.